DivxUp Türkiye'nin Paylaşım Merkezi
Kayıt ol

Go Back   3D Film indir 3 Boyutlu Film indir 3D indir 3D BluRay indir 3D Divx indir 3D BluRay Film indir 3D Divx Film indir 3D Belgesel indir 3D Half-SBS Film indir 3D Anaglyph Film indir 3D 720p indir 3D 1080p indir 3D Film Merkezi > Genel Sohbet ve Bilgi Paylaşım Bölümü > Teknik Destek


Nedir bu, Full HD, Plazma, LCD, 1080p 720p, Kapsamlı Teknik Kılavuz

Görüntülemeler : 3012  /  Konudaki Cevap Sayısı : 0

Konuyu Görüntüleyenler :

Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 01-09-2012, 07:57   #1
HugoBoss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 • HugoBoss isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 • Üyelik tarihi: Dec 2011
  Mesajlar: 1.647
  Konular: 764
  Rep: HugoBoss is on a distinguished road
  Ettiği Teşekkürler: 101
  613 Kez Konusuna Bakıldı.
  1.473 Kez Teşekkür Edildi.
  Update Nedir bu, Full HD, Plazma, LCD, 1080p 720p, Kapsamlı Teknik Kılavuz

  Çözünürlük (piksel) nedir
  Digital ortamda resimler görüntüler, piksel adı verilen renkli noktalardan oluşurlar ve piksel sayısı ve üretilen resimlerin netliği arasında doğrudan bağlantı vardır.Yani piksel oranı yükseldikçe netlikte artacaktır.

  Tepki süresi (ms)
  Yanıt süresi ve Tepkime süresi olarak bilinen ms ile ölçülen bir özelliktir ve ekrana gelen görüntü ile bir sonraki gelecek olan görüntü arasındaki zaman farkıdır. Bu zaman farkı ne kadar az olursa görüntü o kadar net ve düzgün bir biçimde yansır. Eski tip dediğimiz CRT yani tüplü monitör teknolojisinde bu sıfıra yakın hatta bazı markalarda sıfırdır.lcdlerde 8 , 5 , 3 gibi süreler var yanıt süresi düştükçe görüntü daha akıcı daha düzgün olacaktır.tabiki bu fiyatları etkilemektedir.

  Parlaklık (lumen) nedir ?
  Lcdlerde Projekte edilen resmin parlaklığının bir ölçüsüdür İhtiyacınız olan parlaklık projektörün kullanılacağı yerle ilgilidir 800 lumen küçük odalarda normal ışıkla yeterli iken, büyük odalar için 1300 lumen uygundur .

  Kontrast Oranı Nedir ?
  Görüntülerin keskin ve net görüntülenmesinin bir ölçüsüdür Oran yükseldikçe, görüntüdeki kontrast da iyileşir.Yani oran rakamları yükseldikçe alacağınız görüntünün kalitesi artacaktır.


  Scart Nedir ?
  Scart Günümüz digital dünyasında görüntü ve ses sistemleriyle oldukça entegre olmuş bir yayın aktarım konnektörüdür.
  Euroconnector ya da Peritel olarak da bilinir Uydu receiver'ları, televizyon setlerini ve diğer görsel ekipmanları bağlamak için Avrupa'da çok kullanılan 21 pin'li bir konnektördür

  Pal secam Ve Ntsc Uyumluluğu nedir
  PAL: Avrupa, Avustalya, Ortadoğu ve Afrika'nın bazı kısımlarında kullanılan bir renkli televizyon sistemidir 625 yatay tarama çizgisi ve saniyede 25 kare görüntüsü vardır SECAM: Sequential Couleur A'Memorie, Fransa, Rusya ve NTSC ya da PAL sistemini kullanmayan ülkelerde kullanılan bir sistemdir 625 yatay tarama çizgisi vardır ve saniyede 25 kare resim görüntüler NTSC: National Television Standarts Committee) sistemindeki video kasetlerin, uyumlu PAL televizyonlarda oynatılabilmesini sağlar.

  Hdmı Girişleri Nedir:
  High Definition Multimedia Interface Çeşitli audio-video elemanlarının bağlantısı için kullanılan dijital audio ve video bağlantı sistemidir tv ve bilgisayar teknolojisinde daha az görüntü kaybı sağlayarak görüntü ve ses aktarımını sağlar.Bilgisayarınızın ekran kartı uyumluysa lcd nizi hdmı yoluyla bir monitöre dönüştürebilirsiniz.scart ilede bu yapılsada hdmi görüntü kaybı olmadığı için daha iyi bir görüntü sunar.

  Digital Noise Reduction (dnr) Nedir
  (DNR) Video sinyalleri sıkıştırılırken, DVD diskin bazı bölümlerinde dijital gürültü belirebilir ve bunlar bazen video izlerken görülebilir Dijital Noise Reduction sayesinde hareketsiz arka zemin bölümlerinde daha az titreyen bölümler elde edilir

  Ekran Formatı Nedir ?
  Video görüntüsünün genişliği ve yüksekliği arasındaki ilişkidir (4:3, 16:9 gibi) Analog NTSC televizyonları ve monitörler için 4:3 oranı (görüntü genişliği 4 birim, yüksekliği 3 birim) vardır

  Parlamayı Önleyen Ekran
  Dışarıdan gelen ışığın ekrandan yansımasını engelleyerek yüksek kontrastlı ve pürüzsüz görüntü sağlayan ekrandır.

  Picture İn Picture
  VCR gibi başka bir kaynaktan küçük bir resim görüntüler Bir kanalı ya da video izlerken diğer bir kaynağı (örneğin maç sonuçlarını) kontrol etmenizi sağlar .


  HD Ready Nedir
  HD teknolojisine hazır anlamı taşıyor
  Gerçek Yüksek Çözünürlüklü TV sinyalinin olağanüstü görüntü kalitesinin keyfini çıkarın ve HDTV yayını, Blue-ray Disc veya HD DVD gibi HD kaynaklarına hazır olun. HD teknolojisine hazır, aşamalı taramadakinin ötesinde bir görüntü kalitesi sunan korumalı bir etikettir. Yüksek Çözünürlüklü bir TV sinyalinin çözünürlük ve görüntü kalitesi avantajlarını ortaya koyan bir HD ekranı sunmak için EICTA tarafından konmuş katı standartlara uygundur. Hem analog YPbPr hem de DVI veya HDMI'nın sıkıştırılmamış dijital bağlantısı için, HDCP destekli evrensel bir bağlantıya sahiptir. 50 ve 60 Hz'de 720p ve 1080i sinyaller görüntüleyebilir.

  HDMI Nedir
  • HDMI (Yüksek Tanımlamalı Multimedya Arabirimi)
  HDMI, görüntü ve ses verisinin dijital aktarımını tek bir başlantı üzerinden gerçekleştirebilen bir ara birimdir.
  HDMI'yı kullanarak, DVD oynatıcı, dijital bir ses ve görüntü sinyali aktarır ve HDMI giriş jakı olan bir TV'de canlı bir görüntü sunar.

  • HDMI Başlantı Tanımı
  HDMI Başlantı - Hem sıkıştırılmamış görüntü verisi hem de dijital ses verisi (LPCM ya da Bit Stream veri).
  - HDMI kablo kullanan oynatıcı üzerinden, oynatıcı televizyona
  sadece saf dijital sinyal çıkışı verir.

  - Eğer TV'de HDCP (Yüksek Band Aralışında Dijital Içerik
  Koruma) desteği yoksa, ekranda karlı bir görüntü belirir.

  • HDCP Nedir?
  HDCP (Yüksek Band Aralışında Dijital Içerik Koruma),
  DVI üzerinden çıkan DVD içerişini kopyalanmaya karşı koruyan bir koruma sistemidir.
  Video kaynaşı (PC, DVD gibi) ve görüntüleme aygıtı (TV, projektör gibi) arasında güvenli bir dijital başlantı sağlar. Içerik kaynak aygıtında şifrelenir. Bu sayede yetkisiz kopyalama yapılması engellenmiş olur

  [COLOR=green]Full HD 1080p Nedir

  Resimde, Full HD adı verilen bir çözünürlük özelliği bulunmaktadır. Teknolojinin son ürünü LCD ekran teknolojisi ile, 1920 x 1080p'lik geniş ekran tam Yüksek Çözünürlüğe sahiptir. Bu, HD yayınının iletebileceği en yüksek çözünürlüktür. HD giriş sinyalinin tüm formatlarında mümkün olan en iyi görüntü kalitesini sağlar. Optimum parlaklık ve üstün renklerle parlak, titreşimsiz aşamalı tarama görüntüleri sağlar. Canlı ve keskin görüntüler, size zengin bir izleme deneyimi sunacaktır.

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  LCD TV Getirdikleri Yenilikler ve Özellikleri ve Çalışma Prensipleri,
  Geniş Ekran Olma Özelliği;
  LCD televizyonların en önemli özelliklerinden birisi 16:9 oranındaki geniş ekranlarıdır.
  Bu oran, geleneksel televizyonların kutu gibi 4:3'lük orantıyla karşılaştırıldığında sinema perdesine daha yakın bir görünüm sağlar. Böylece DVD ve spor karşılaşmaları ile son teknoloji olan HDTV yayınlarını seyretmek için ideal bir ortam yaratır.

  Estetik, İnce, Yerden Tasarruf Sağlayan Tasarım
  Çok fazla yer kaplayan geleneksel televizyonlarla kıyasla, incecik yapılarıyla, panel görünümlü bu televizyonlar her tür dekorasyonla çok iyi uyum sağlayabildiği gibi, duvara monte edilebilir veya tavandan da sallandırılabilir.

  Tarama Çizgisinin Olmaması
  Geleneksel tüplü televizyonlar görüntüyü yaratmak için tüpü elektron ışınıyla yukarıdan aşağıya doğru taradığı için ekranda çizgiler oluşur. Yassı panel teknolojili plazma ve LCD televizyonlarda piksel teknolojisi kullanıldığı için tarama çizgileri bulunmaz. Yine aynı nedenle bu tür televizyonlarda görüntüler ekranın bütününe aynı tonda düzgün bir şekilde yayılır.

  Homojen Ekran Parlaklığı
  Projeksiyonlu televizyonların en büyük problemi ekran parlaklığının homojen olmamasıdır. Gerek önden, gerekse de arkadan projeksiyon yöntemini kullanan televizyonlarda ekranın orta kısmı diğer bölümlere göre daha parlak olur. Plazma ve LCD televizyonlarda ise parlaklık ekranın her yerinde aynıdır.

  Düz Ekran
  Plazma ve LCD televizyonların ekranı gerçek anlamda dümdüzdür. Geleneksel televizyonların bombeli ekranlarının kenarlarında oluşan bozulmalar bu tür televizyonlarda söz konusu olmadığı için tüm açılardan aynı kalitede görüntü elde edilir.

  LCD Televizyon Teknolojisi
  LCD'nin açılımı Liquid Crystal Displaydir. TFT-LCD monitörlerde ana teknoloji sıvı kristallerdir. Bu kristaller ışığın geçişini engeller ya da ışığı serbest bırakır. TFT ise Thin Film Transistordur. Bu teknoloji LCD panallerden görüntü üretilmesinde kullanılır. Bugün TFT tekniğinin kullanıldığı LCD monitörler standart durumdadır.

  LCD Tv Çalışma Prensibi
  LCD paneller, iki kat polarize cam arasında yer alan yüzbinlerce likit kristal hücreden oluşur. Panelin arkasında bulunan güçlü lambalardan gelen ışık, yayılmayı sağlayan tabakadan geçerek ekrana homojen bir şekilde dağılır. Işık daha sonra TFT (Thin Film Transistor) adı verilen ince film transistor tabakasından ve arkasından da her likit kristal hücresine iletilen elektrik miktarını ayarlayan renk filtrelerinden geçer. Voltaj farkına göre likit kristaller harekete geçer. Bu hareket şekline göre arkadan verilen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bu işlemlerin sonucunda da farklı oranda ve parlaklıkta kırmızı, mavi ve yeşil renkleri oluşturan ve nihai görüntüyü sağlayan yüzbinlerce piksel elde edilmiş olur.

  LCD Televizyon Avantajları
  LCD televizyonlar ince yapılarından dolayı hem yer kazancı sağlarlar hem de hafif olduklarından taşıması kolaydır. Parlak ve yüksek çözünürlükte görüntü sunar. LCD televizyonalrda ekranın nokta aralıklarını göremezsiniz. Uzaktan olduğu kadar yakından da görüntüler aynı şekilde mükemmeldir. LCD televizyonlar göz yormazlar, aksine odaklama sorunu olmadığından daha keskin ve net görüntü sunarlar. Güç tüketimleri az ve plazma televizyonlara kıyasla daha uygun fiyatlardadır. LCD televizyonların bir özelliği de dijital bağlantı yapmayı sağlayan DVI çıkışını desteklemeleridir. Bu sayede, LCD ekranları, hem televizyon hem de monitör olarak kullanabilirsiniz.

  Plazma Tv Özellikleri, Teknolojisi, Çalışma Prensipleri, Avantajları

  Plazma Televizyon Teknolojisi
  Plazma, maddenin katı, sıvı ve gaz dediğimiz üç halinden farklı olarak elektriksel anlamda nötr haldeki yüksek iyonize edilmiş gaz karışımının elektrik enerjisiyle farklı bir hale dönüştüğünde aldığı isimdir. Bugün bu teknoloji kullanılarak üretilen televizyonlar Plazma TV olarak nitelendirilir.

  Plazma Panelleri nasıl çalışır?
  Plazma paneller, iki paralel cam tabakanın arasında yer alan ve ızgara şeklinde yerleşik, içi plazma adı verilen neon ve xenon gazları ile dolu binlerce odacıktan oluşur. Elektrik akımı bu odacıklarda bulunan plazmaya ulaştığında, oluşan çok küçük bir ultraviyole ışınımı fosforlu bir tabakaya çarparak kırmızı, mavi veya yeşil (RGB) renklerden birine sahip bir piksel oluşturur. Ekran yüzeyinde oluşan bunun gibi yüzbinlerce piksel bir araya gelerek ekranda gördüğümüz görüntüyü oluşturur.


  Plazma Tv Avantajları
  Plazmaların en büyük avantajı, sadece 8.8 cm. ile 13 cm. olan incelikleri, 25-60 kg. civarındaki ağırlıkları ve duvara asılarak yerden ek tasarruf sağlamalarıdır. Manyetik alanlardan etkilenmezler. Yüksek kontrast ve parlaklık oranı ile detayların daha net görünmesini ve aydınlık ortamlarda bile rahatça izlenmesini mümkün kılar. Plazmalar merkezden köşelere kadar mükemmel görüntü sunar. Ortalama 160 derecelik görüntü açısına sahip düz ekran yapıları, oturma konumunuz ne olursa olsun kayıpsız görüntüler sunar. Bir dezavantaj olarak görülebilecek konu plazmaların fiyatları, LCD TV'lere göre daha pahalıdırlar. Öte yandan, gerek kullanım ömrü, gerekse gelecek teknolojilere şimdiden hazır olmaları açısından, plazmaları uzun vadeli bir yatırım olarak görmekte yarar var.

  Bunlar Teknik Terimlerdi.....
  Teknik Terimleri Öğrendikten sonra sıra geldi yorumumuza,,,,
  İşin aslı nedir...
  Bu kısım kendi bilgi ve yorumuma dayalıdır eksik kısımlar varsada ana hat itibariyle bizim TV seçimimizde yardımı olacaktır.

  Öncelikle piksel nedir bunu anlatmadan konuya başlamak istemedim.
  Hepimiz monitörlerde veya tvlerde dikkat etmişizdir ekranda minicik kareler mevcuttur.
  Görüntüyü oluşturan en küçük öğeler pikseldir.Dolayısıyla birleştiğinde tam bir görüntü elde ederiz.
  İşte ekranı oluşturan bu piksellerin dikey ve yatay olarak sayıları bize ekranın çözünürlüğünü gösterir.

  Herşey bu çözünürlükle ilgili sonuç itibariyle....
  Şu anki ülkemizde digital uydu cihazlarıyla alınan yayınlar 4:3 570i denilen teknolojiyle yayın
  yapmaktadır.Çözünürlükleri değişken olsada 4:3 yani kare bir görüntü yayını yapmaktadırlar.
  Şimdi yeni nesil lcd ve plazmalar dikdörtgen ne olacak şimdi ?
  Bunlar widescreen 16;9 geniş ekran gibi terimlerle ifade ediliyor sonuç itibariyle.
  Digital uydulardan gelen yayınlarımızı dikdörtgen bir tvden izlediğimizde görüntü basık
  insanlar biraz şişman görünürler.Bu tamamen yayın kaynağı çözünürlüğüyle ekran çözünürlüğünün farklı
  olmasından kaynaklanır.

  Full hd bir tv 1920X1080 çözünürlüğe sahiptir vede normal gelen uydudaki bir pikseli full hd tv
  mecburen ekrana sığdırmak için genişletir buda bilgisayardaki resmin büyütüldükçe kalitesinin bozulması
  gibi görüntü netliği kaybolarak çamur bir görüntüye benzer.
  Bu nedenlede uygun çözünürlükte bir yayın kaynağıyla izlemediğimiz bir full hd tv bizim için
  crt kare tvlerden daha net bir görüntüyü sunamaz.

  Bunun yanısıra Blu Ray, HDDVD Hd yayın kaynakları ve HD yayın yapan tv kanallarıyla
  Full hd tvmizi izlediğimiz zaman bize en net görüntüyü verir.

  Çünkü çözünürlükleri birebir örtüşüp tam ekranımıza uygun biçimdedir.

  Aslında şu nedir bu nediri uzun uzun anlatmaya gerek yok çoğumuz anladık biliyoruz
  1920x1080 çözünürlük ekranın dikey ve yatay piksel sayılarını ifade ediyor.
  Yayın kaynağımızla örtüşen tv izlersek net bir yayın izlemiş oluruz.

  Tabiki plazma var birde lcd var kimi diyor plazma öldü lcd daha iyi kimi diyor plazma bilmem 600hz
  lcd 100hz plazma daha iyi bilmem kontrast oranı parlaklık vs yüksek şu şöyle bu böyle
  nasıl olacak hangisini alacağız ?

  Öncelikle plazma olsun lcd olsun 2008 yılından itibaren belli başlı panel üreticileri iyi bir
  atak yaparak önceki panellere nazaran daha iyi görüntü verebilecek panel üretmeye başladılar.
  Dolayısıyla çokta farketmiyor tamamen bizim odaklanmamız gereken nokta fiyat performans
  ve alacağımız ürünü üreten/ithal eden firmaların satış sonrası desteği bizim izleme mesafemiz
  bizim hangi yayın kaynağıyla ne izlemeyi hedeflediğimiz önemli olan.
  Bizim öncelikli olarak izleme mesafemize göre bir tv almamız gerekmekteki
  Hd yayınlardaki detayları net farkedebilelim.


  bu resimdeki tabloya bakarak izleme mesafenize en uygun tv boyutunu görmeniz mümkün  İzleme mesafesini ve doğru yayın kaynağı ve doğru tv seçimi yaptığımızda sorunumuz kalmamış demektir.

  gelelim meşhur 100hz olayına.
  100, 200, 600 gibi hz lere erişen tvlerdeki bu değerler neyi ifade etmektedir ?
  bunlar tamamen bir görüntünün belli bir süre oranında ekrana birden fazla sefer yansıtılmasından ibarettir
  donanımsal değil yazılımsal bir durumdur.Genelde altyazılarda hareketli film ve maçlarda netlik kazandırdığı
  iddia edilirsede pek övünüldüğü gibi faydası görülememiştir.Zaten bahsettiğimiz 2008 ve sonrası modellerde bu özellikler
  bulunmakta.


  2008 yılı sonrası üretilen panellerdeki kontrast parlaklık veya hz değerleri çok önemli olmamakla birlikte
  mümkünse yüksek değerler satın alınabilir fakat fiyatlarda uçurum varsa gereksizdir.
  Tamamen dizayna yönelik ürünler beğenilirse alınabilir tamamen tüketici ihtiyacına yönelik ürün almalıdır

  Fiyat performans ürünü almak ise en mantıklısıdır.

  Şimdilerde Blu Ray veya HDDVD kaynaklı filmleri sıkıştırarak daha az boyutlara indirilen adına mkv (matroska file) denilen bir kodek ün yaptı.
  Kullanıcıların bunları taşınabilir hddlerde arşivlemesi moda oldu çoğu upload sitelerinden premium üyelikler alarak
  (rapidshare, hotfile, netload vb.)deli gibi film belgesel indirip arşivlemekte ve yarısınıda izlememiş olma ihtimali yüksektir.
  Bu filmler genelde ingilizceysede dvdlerden veya divx filmlerden ses dosyaları çıkarılıp fps dönüştürerek bunlara monte edilip
  türkçe ve ingilizce ses seçenekli hale getiriliyor.

  Bu gibi filmleri tvmizde izlememizin iki yolu vardır.
  İlki bilgisayar üzerinden filmi açıp bir kablo yardımıyla tvye bağlamak.Bu bağlantı normal analog giriş olabileceği gibi hdmi bağlantıda olabilir.
  hdmi bağlantılar yeni nesil ekran kartlarında genelde bulunmakta yoksa bile dvi çıkışlı bir ekran kartını hdmi ya dönüştüren
  aparatlar var hdmi ses ve görüntüyü en sağlıklı şekilde taşıyan bağlantı türüdür.analog girişle mukayese bile edilmez.
  Diğer bir yöntem ise hd media oynatıcılar var onlardan alarak taşınabilir diskimizi bu oynatıcılara takıp film izlemek
  buradaki dikkat edilmesi gereken şey ise DTS denilen ses codeğinin bu media oynatıcının destekliyor olması .Çünkü
  Blu Raylerde genelde DTS ses codeğiyle tanımlanmış sesler gelmekte bunu çözemeyen bir media oynatıcı işimize yaramaz..

  Üçüncü bir seçenek ise TV mizdeki usb girişini kullanarak taşınabilir diskimizden filmleri izlemek.
  Bu işlemi sağlayan LG ve Samsungun bazı modelleri var bu tvlerde samsung c serisi dts ses kodeğini çözebilirken önceki modeller
  çözemiyor Lgde ise şu an dts sesi çözecek bir tv yok tabi yakında çıkacaktır.
  Philips ve sony firmaları usb üzerinden media oynatmaya izin versede mkv uzantılı filmleri usb üzerinden oynatmasına izin vermiyor.

  Aslında bu konu uzar gider fakat genel olarak belli başlı bir çok terimi tanıdık ve bir fikir edindik.
  HugoBoss isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
  Konuyu takip eden HugoBoss tsk etti.
  Tesekkür edenler:
  freebird (01-10-2013)
  Cevapla

  Etiketler
  1080p, 720p, full, kapsamlı, kılavuz, lcd, nedir, plazma, teknik

  Seçenekler
  Stil

  Yetkileriniz
  Konu Acma Yetkiniz Yok
  Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

  BB code is Açık
  Smileler Açık
  [IMG] Kodları Açık
  HTML-Kodu Kapalı
  Trackbacks are Açık
  Pingbacks are Açık
  Refbacks are Açık


  Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:05.

  Powered by vBulletin® Version 3.8.4
  Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0